98 știri noi în ultimele 24 de ore
sâmbătă 21:30

EURO 2024 | Italia, campioana europeană en-titre, eliminată în faza optimilor. Elveția a învins Italia, scor 2-0. Elveția, prima calificată în sferturile EURO 2024!

Echipa naţională a Elveţiei s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Euro 2024, după ce a învins, la Berlin, scor 2-0, chiar deţinătoarea trofeului, echipa Italiei. La Berlin, Donnarumma a salvat la şutul lui Embolo, din minutul 24, dar nu a mai putut face nimic la golul lui Remo Freuler, din minutul 37. Imediat după reluare, elveţienii şi-au majorat avantajul, la două goluri, prin golul superb înscris de Vargas, în minutul 46.

gsp
Elveția, prima calificată în sferturile EURO 2024! Italia, deținătoarea trofeului, a fost surclasată
news
Euro 2024 - optimi: Elveţia a eliminat campioana europeană en-titre, Italia, cu scorul de 2-0
Sport.ro
Elveția - Italia 2-0 în optimile EURO 2024 I Rezumatul unui meci istoric, cu campioana europeană dominată copios și eliminată | Sport.ro
Ziarul Financiar
Elveţia e prima echipă calificată în sferturi la Euro 2024, după ce a eliminat Italia
Antena3
Euro 2024: Elveţia s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat Italia cu 2-0
Mediafax
Libertatea
Italia, campioana europeană en-titre, eliminată de Elveția în "optimi" la Euro 2024
Cotidianul
Elveţia s-a calificat în sferturi
Adevarul
Surpriză uriașă în primul meci din optimile EURO 2024. Campioana europeană en-titre a fost eliminată
Foto | Elveția - Italia 2-0. Surpriză URIAȘĂ la EURO 2024. Campioana Europei este OUT! Elvețienii au așteptat asta de 31 de ani
CNN
Defending champion Italy knocked out of Euro 2024 by Switzerland in last 16
BBC
Switzerland vs Italy LIVE: Watch Euro 2024 football stream, score, commentary, line-ups & updates
The Guardian EU
Switzerland outclass Italy to reach last eight and end the torment for Spalletti
Prima optime de finală de la EURO, prima surpriză: Italia, surclasată și eliminată!