Leah Presson, o adolescentă de 15 ani din Oklahoma City, a ajuns în moarte cerebrală după ce a participat la provocarea virală Benadryl de pe TikTok, care încurajează consumul unor doze masive de difenhidramină. Adolescenta a intrat în stop cardiac și este internată într-o unitate de terapie intensivă. Difenhidramina, un ingredient activ în medicamentele antialergice și pentru somn, poate provoca efecte adverse severe, inclusiv probleme cardiace, convulsii și chiar deces atunci când este consumată în cantități mari. Dr. Ryan Brown a subliniat că utilizarea excesivă a acestei substanțe poate duce la aritmii cardiace fatale și la moarte cerebrală din cauza lipsei de oxigenare a creierului. Organizația America's Poison Centers a raportat o creștere alarmantă a cazurilor de abuz de difenhidramină în rândul adolescenților, cu trei decese confirmate recent. Această situație subliniază pericolele provocărilor virale de pe rețelele sociale și impactul lor devastator asupra tinerilor.
Surse
O adolescentă a ajuns în moarte cerebrală la spital, după „provocarea Benadryl“ de pe TikTok
Un nou trend periculos face furori pe TikTok. Ce este "Provocarea Benadryl", care a dus o adolescentă în moarte cerebrală
Jocul halucinațiilor. Ce este „provocarea Benadryl” de pe TikTok. O adolescentă a ajuns în moarte cerebrală
Ultimele știri
19:44
Premierul Estoniei, Kristen Michal, respinge apelurile de la Washington și își menține criticile dure la adresa lui Vladimir Putin
19:36
Amiralul Tony Radakin susține că Ucraina va câștiga războiul datorită adaptării rapide și producției de drone
19:27
Un muncitor român a murit după ce a căzut de pe o scară pe un șantier din Belgia
19:22
Peste 600.000 de angajați vor primi o majorare salarială de 4,65% în Belgia, din ianuarie 2027, prin indexarea automată
19:18
Guvernul Italiei propune fonduri de pensie pentru copii, concedii parentale mai lungi și vouchere pentru lucrătorii independenți
Vezi mai multe știri