103 știri noi în ultimele 24 de ore
21 iulie 22:34

Ciclistul sloven Tadej Pogacar a câștigat etapa finală a Turului Franței 2024, obținând și victoria în clasamentul general, pentru a treia oară în carieră.

Redactor: Calin Nicolescu
Foto Credit: Belga / ddp USA / Profimedia
Pogacar, de la UAE Team Emirates, a câștigat a 21-a etapă a Turului Franței și a rămas pe primul loc în clasamentul general al competiției. Acesta a obținut șase victorii de etapă în această ediție. Pe locul secund al etapei a venit danezul Jonas Vingegaard, clasat pe locul doi și la general, iar podiumul a fost completat de belgianul Remco Evenepoel.

Turul Franţei: Tadej Pogacar a câştigat ultima etapă şi a reuşit a treia victorie finală în Le Tour