103 știri noi în ultimele 24 de ore
2 august 09:40

Gimnasta americană Simone Biles a obținut medalia de aur la individual-compus, urmată de Rebeca Andrade (Brazilia) și Sunisa Lee (SUA). Româncele, pe locurile 17 și 22.

Redactor: Adrian Rusu
Biles a dominat finala, obținând un punctaj total de 59.131, devenind campioană olimpică la individual-compus pentru a doua oară. România a fost reprezentată de Ana Maria Bărbosu și Amalia Ghigoarță, care s-au clasat pe locurile 17, respectiv 22. De la JO din 2012, România nu a mai avut reprezentare la individual-compus.

Digi24
JO 2024. Gimnasta Simone Biles a câștigat aurul la individual compus. Pe ce locuri s-au clasat româncele
Nicio surpriză la Jocurile Olimpice în finala feminină individuală la gimnastică. Cum s-au descurcat româncele
Stirile ProTV
Gimnasta Simone Biles a luat aurul la individual-compus la Jocurile Olimpice. Pe ce loc sunt reprezentantele României
Variety
Simone Biles Wins Olympic All-Around Gold: Seth Rogen, Kendall Jenner and More Stars Cheer Her On in Paris
BBC
Simone Biles wins all-around title for sixth Olympic gold
Libertatea
Simone Biles a câştigat aur la individual-compus. Pe ce locuri s-au clasat gimnastele României
GSP
Simone Biles, imperială în concursul individual compus de la Paris! " Româncele, pe locurile 17 și 22