102 știri noi în ultimele 24 de ore
22 iulie 09:05

Echipa de baschet masculin a României a câștigat EuroBasket Under-20 Divizia B, obținând promovarea în Divizia A.

Redactor: Adrian Rusu
Selecţionata României a câştigat Campionatul European de baschet masculin - EuroBasket Under-20, Divizia B, de la Piteşti, după ce a învins Ucraina în finală cu scorul de 80-58 (18-12, 25-18, 21-13, 16-15). Dragoș Lungu a fost desemnat MVP-ul competiției, el făcând parte și din echipa ideală a turneului, alături de Denis Bădălău, Daniil Sypalo (Ucraina), Viljami Vartiainen (Finlanda) și georgianul Giorgi Sulaberidze.

Agerpres
VIDEO Baschet masculin: România a câştigat Campionatul European Under-20, Divizia B
B1TV
România a câștigat Campionatul European U20 Divizia B la baschet - B1TV.ro
Hot News
România a urcat în elită! Victorie categorică în finala Euro 2024 la baschet U20, Divizia B - HotNews.ro