17 iunie 17:55

România învinge Ucraina cu 3-0 în meciul de debut la Euro 2024.

Calin Nicolescu
Foto Credit: Daniel Karmann / DPA / Profimedia
Golurile României au fost înscrise de Stanciu (minutul 29), Răzvan Marin (minutul 53) și Denis Drăguș (minutul 57). Echipa României a evoluat în componența: Niţă - Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu - R. Marin, M. Marin (Adrian Rus min.75), Stanciu (Bogdan Racovițan min.86)– Man (Ianis Hagi min.62), Drăguș (George Pușcaș min.75), Coman (Valentin Mihăilă min.62). În urma acestei victorii, România se instalează pe primul loc al grupei E, cu 3 puncte și golaveraj +3, cel puțin până la desfășurarea celuilalt meci din grupă care contează pentru prima etapă, Belgia-Slovacia.

Fanatik
România are șanse colosale de calificare în optimile de la EURO 2024, după victoria cu Ucraina, 3-0! Toate calculele pentru un rezultat istoric
Euractiv
EURO2024: România conduce Ucraina cu 3-0 @ EurActivRomania
Ziarul Financiar
România - Ucraina 3-0, în Grupa E la EURO 2024. Nicolae Stanciu şi Răzvan Marin înscriu două eurogoluri
GSP
România, lăudată în direct la BBC de un fost internațional: "Au avut totul!" + și "rivalii" de la Sky Sports au aplaudat performanța: "Magistral!"
News Alert | România - Ucraina 3-0. VICTORIE IMENSĂ! "Tricolorii" au făcut-o șah-mat pe Ucraina și au un debut de vis la EURO 2024
B1TV
EURO 2024. Victorie istorică! România a învins Ucraina cu un scor categoric de 3-0. Cine sunt tricolorii care au marcat golurile - B1TV.ro
UPDATE - Start superb pentru România la Euro 2024: scor 3-0 cu Ucraina, în faza a zeci de mii de suporteri tricolori. Edi Iordănescu a fost recompensat cu o victorie la o zi după ce a împlinit 46 de ani - VIDEO