47 știri noi în ultimele 24 de ore
6 iulie 22:57

Anglia a învins Elveția cu 5-3 la penaltyuri și s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal EURO 2024.

Cristina Petrache
Foto Nigel Keene/ProSports/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
După un meci în care scorul a fost egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât și după prelungiri, Anglia a reușit să se impună la loviturile de departajare. Echipa condusă de Gareth Southgate a avut parte de un parcurs dificil la acest turneu, fiind criticată pentru performanțele sub așteptări.

Antena3
EURO 2024: Anglia s-a calificat în semifinale, după ce a învins Elveția cu 5-3 la penaltyuri
Hot News
EURO 2024: Anglia s-a calificat dramatic în semifinale, după ce a eliminat Elveţia la penalty-uri - HotNews.ro
Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d. l. d.). Englezii s-au calificat în semifinalele EURO 2024
Euro 2024: Anglia s-a calificat în semifinale eliminând Elveţia la lovituri de departajare
Ziarul Financiar
Anglia e a treia semifinalistă de la Euro 2024, după ce a învins Elveţia la penalty-uri