120 știri noi în ultimele 24 de ore
4 august 20:41

Kaylia Nemour a câștigat aurul la paralele, fiind prima campioană olimpică la această categorie cu medalie de aur din Africa.

Redactor: Ioana Licu
Internațional
Kaylia Nemour a obținut nota 15.700, urcând pe primul loc pe podium, în timp ce în finala de sărituri medalia de aur a fost câștigată de Simone Biles. România va fi reprezentată în finalele de la bârnă și sol de Sabrina Maneca Voinea și Ana Maria Bărbosu.

JO, gimnastică artistică: Kaylia Nemour, prima campioană olimpică din Africa - medalie de aur la paralele
Sport.ro
Kaylia Nemour a câștigat aurul la parelele! Când concurează România în finalele de la bârnă și sol | Sport.ro
Le Monde
Paris 2024: Algeria's Nemour becomes first African gymnast to win Olympic gold
BBC
Paris 2024: Algeria's Kaylia Nemour wins Olympic uneven bars final
Agerpres
JO 2024 - Gimnastică artistică: Algerianca Nemour, campioană la paralele, a adus Africii..
Cotidianul
Primul aur adus Africii
Stirile ProTV
Cine este Kaylia Nemour, gimnasta care a scris istorie pentru Africa, la Jocurile Olimpice de la Paris
NBC News
Suni Lee wins bronze in uneven bars; Kaylia Nemour earns Africa's first gymnastics medal
Prima medalie de aur a Africii, de la Jocurile Olimpice: Kaylia Nemmour, prima la paralele