130 știri noi în ultimele 24 de ore
vineri 01:38

Campioana României a debutat în Europa cu o victorie! Pe locul 13 în România, pe locul 2 în Europa League!

Adrian Rusu
Echipa bucureşteană a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia letonă RFS Riga, în prima etapă a tabloului principal din Liga Europa. Bîrligea a profitat în minutul 8 de o gafă a apărării adverse şi a deschis scorul pentru gazde. Oaspeţii au înscris în minutul 23 prin Lipuscek. Chiricheş a oferit pasa decisivă în minutul 32 pentru Marius Ştefănescu şi acesta i-a readus pe bucureşteni în avantaj. În minutul 58 o combinaţie între Bîrligea şi Florin Tănase l-a pus pe Olaru într-o poziţie excelentă şi acesta a înscris pentru 3-1. Olaru a primit în minutul 69 o pasă de la Băluţă şi a pus pe tabelă al patrulea gol al gazdelor. După prima etapă din cele opt care se dispută în faza principală din Europa League, campioana României se află pe locul 2 în ierarhia care cuprinde toate cele 36 de cluburi.

We Love Sport
FCSB - RFS 4-1 | Victorie de ...argint
Fanatik
Daniel Bîrligea, debut european de vis la FCSB în meciul cu RFS din Europa League. "Buldozerul" a avut nevoie doar de 8 minute să marcheze
Mediafax
FCSB câştigă categoric primul meci din grupele Europa League şi e pe locul doi în clasament
Ce surpriză! FCSB, în vârful Europa League! Tottenham, Lazio, Lyon sau Manchester United, sub campioana României. Cum arată clasamentul
Newsweek
FCSB, pe locul 2 în Europa League după victoria 4-1 cu RFS. Cum arată clasamentul competiției | Newsweek Romania